s.dou.ua/...​6a8d5cd0f73fe8fb1a68d.jpg
14 травня 2021

Middle React Developer for DSP platform (вакансія неактивна)

Дніпро (Україна), віддалено $2500–4000

Необхідні навички

● 2+ years of experience in software development
● Experience with React JS
● Intermediate spoken and written English communication skills

React JS:
● HTML/CSS3(SCSS)
● ReactJS
● Redux
● Understanding of REST, JSON

Буде плюсом

● Experience with react hooks

Пропонуємо

● Be yourself, feel valued, supported, learn and grow to build your future self
● Have a passion for incredible user interfaces, an exceptional attention to detail, and a willingness to
continually grow your craft
● Create and operate in a lean software development lifecycle; code, test, release, improve
● Rare opportunity to be a part of core engineering team members to lay the engineering foundation

Обов’язки

● Responsive Web & Mobile Apps​: Build with ReactJs, React Native, all on Google Cloud Platform
● Deliver today, Design for future​: Own the efficiency of each line of code to tell the story of future
● End to end ownership​: ​Have influence on everything from design to finished product
● Focus on Process, Learning & Iteration​: Collaborate with product managers, designers and customers
● Ship great software quickly​: ​You will build user-facing products​ and see the impact immediately

Про проєкт

Проект для компании Rakuten
DSP (demand side platform) — это платформа стороны, которая представляет спрос на целевую аудиторию, то есть рекламодателя. Стоит заметить, что учитывая специфику работы с Big Data и точность определения таргетинга, объектом спроса теперь есть целевая аудитория, которой показать рекламу будет наиболее эффективно, а не само рекламное место.

Такая платформа позволяет рекламодателю выбирать место для презентации бренда среди широкого круга сайтов. При этом, выбранное место будет таргетированно непосредственно на определенного пользователя, ведь берется во внимание его история поиска в браузере или геолокация (смотря, какие характеристики потребителя важны для рекламодателя).

DSP подключается к платформе Ad Exchange, где представители сайтов выставляют свои рекламные площадки.

На данном этапе команда работает над API

Гарячі вакансії

Всі вакансії