🙋Who we are: WizardsDev is the RnD center of an international IT holding. We create unique IT products — high-quality software for solving atypical business tasks. 💫Main facts about us: — WizardsDev was founded in 2016 in the city of Dnipro, Ukraine. — Our company unites more than 200 professionals around the world.
6 квітня 2021

Java developer (вакансія неактивна)

Київ, Дніпро, віддалено

Необхідні навички

— 3+ years of Java development experience;
— Technology stack:
— Languages: Java 8, 11, SQL;
— Frameworks: Spring Boot, Web, JPA;
— Libraries: JAX-RS, RXJAVA, Junit 4, 5, AssertJ, Mockito, Lombok;
— Software: RabbitMQ, Nginx, JMeter, VisualVM;
— Technologies: Concurrency and Multithreading, REST, WS, Maven, Git,
— Atlassian (Bitbucket, Jira, Confluence)

Буде плюсом

— Knowledge of C #, JS, TypeScript, Linux, AWS

Пропонуємо

— Stable work in an international company;
— Flexible working hours (ability to work remotely);
— Partial compensation for sports activities;
— Corporate English

Обов’язки

— Develop new features using modern technologies;
— Solve complex tasks both in a team and independently;
— Writing technical analysis.

We are a WizardsDev company, part of an international FinTech holding, we are looking for a Java developer to join our team.
The project to be worked on is a trading server being developed for American crypto exchanges.

Гарячі Java вакансії

Всі Java вакансії