Swivl was founded in 2010. We have offices from Silicon Valley to Kyiv, Ukraine and Warsaw, Poland. And we are backed by a world-class team of investors including Idea Bulb Ventures, Fresco Ventures, Grishin Robotics, Newbury Ventures, Kima Ventures, Zhen Fund and more.
10 грудня 2021

Markup Developer (HTML/CSS Developer) (вакансія неактивна)

Киев (Украина)

Необхідні навички

— Опыт работы в качестве верстальщика не менее одного года
— Семантичный, валидный HTML5
— Responsive CSS3 (опыт с препроцессорами LESS, SASS)
— Кроссбраузерная вёрстка
— BEM методология
— Навыки работы с графическими пакетами (Figma, Sketch)

Буде плюсом

— Опыт работы с системами контроля версий (git, svn)
— Базовые знания JavaScript (Ajax, React, jQuery)
— Опыт работы с Wordpress
— Базовые знания PHP

Пропонуємо

— Отличную работу с гибким графиком в команде профессионалов
— Возможность повышать свой уровень
— Оперативный feedback от пользователей
— Достойную оплату труда (зафиксированную в $ США)
— Достойный компенсационный пакет: мед страховка , обучение английскому, спортзал/бассейн, администрирование СПД ( компенсация налогов), оплачиваемый отпуск и больничные, персональное место на паркинге

Обов’язки

— Разработка Front End Markup по дизайнерским макетам
— Желание развиваться и улучшать процессы верстки, подходы к работе
— Тесная работа с командой дизайнеров и front-end разработчиками
— Верстка под мобильные устройства, адаптивная верстка, оптимизация кода и изображений

Swivl is a US product company with offices in Menlo Park CA, US, and Kyiv, Ukraine, with about 80 employees.

We are growing several products currently. The first one is a complex hardware and software product, Swivl Robot, widely used in K12 and higher education, as well as in business, in America, Europe, Asia and Australia. Three generations (or more than 100 000) of robotic video platforms have been designed, produced and sold by Swivl since 2010, along with corresponding apps and supporting materials (for more, visit swivl.com).

TEAM
There are more than 70 employees at the Kyiv office (project and product managers, QAs, designers, developers, devops, product experts etc.) All the Team members started working at the Kyiv office, and currently some of them work remotely from other cities and countries. According to every talents, attitude, skills and interests, each team member can be either allocated to one product or contribute to all the Swivl projects.

Гарячі вакансії

Всі вакансії