SWAN (swansoftwaresolutions.com) — is a fast growing, quality-driven IT services company providing cutting edge solutions. We believe we have found the ideal blend of global talent, innovative technologies, and highly-standardized processes to fully leverage our core values — reliability, scalability and affordability.
4 січня 2021

Senior Ruby Developer (вакансія неактивна)

Київ, Івано-Франківськ, Черкаси, віддалено

Solid experience in Ruby on Rails 5, Postgres, Solr, Sidekiq, Stripe, SendGrid, Twilio
English level: at least Intermediate (daily meeting with foreign customers)

Буде плюсом

Knowledge of Vue.js and React.js

Пропонуємо

• Friendly team and enjoyable working environment;
• Paid vacation;
• Corporate English trainings/IT business trainings;
• Medical insurance after your probation period;
• Strong US presence and direct communication with US team;
• Great working environment where you communicate and work directly with the Client;
• Well set SDLC process with use of Agile, Scrum, depending on a project;
• Flexible bonus payment system enabling to invest in the life quality of our company members;
• Competitive salary according to your skills and expectations.

Обов’язки

Знание Vue или React приветствуется, однако необязательно — в команде есть frontend разработчик.
Разработка происходит по Scrum методологии которая ведётся отдельным человеком (PM).

Full-time job:
Kyiv / Ivano-Frankivsk / Cherkasy / Poltava or Uzhgorod office

Это SaaS платформа для компаний грузоперевозок и водителей грузовиков в США.
Платформа разрабатывается 5 лет и уже успела заслужить хорошую репутацию у пользователей.
Команда разработки состоит из 11 человек, есть CTO, PM, QA, code review, daily meetings.

Мы используем:
— backend: Ruby on Rails 5, Postgres, Solr, Sidekiq, Stripe, SendGrid, Twilio;
— frontend: Vue.js v2, Webpack, Bootstrap; CI: CirlceCI; deploy: Heroku.

Гарячі вакансії

Всі вакансії