Про компанію Solar Digital Всім привіт! У нас у Solar Digital дві спеціалізації: 1. Software solution department Профільуємо на розробці кастомних веб-додатків: eCommerce, marketplace, аналітичні dashboard, MVP для стартапів та інші аналогічні рішення. Приділяємо особливу увагу етапу проектування логіки, зручності та ергономіки. 2.
24 серпня 2022

Sales/Business Development Manager (вакансія неактивна)

Одеса, за кордоном, віддалено

Необхідні навички

1+ year experience in B2B sales
Knowledge of databases and platforms Upwork.com, Guru.com, etc.
Sales oriented, always looking for opportunities to engage with new prospects
Experience managing complex sales cycles
Strong strategic sales skills and business acumen
Superior self-management and multitasking skills
Understand business functions, workflow, plan budgets, understand impacts of decisions, manage business metrics, generate reliable forecasts
Strong presentation skills
Excellent interpersonal and communication skills
Ability to creatively solve problems
Intermediate-plus level English

Пропонуємо

Pleasant creative working atmosphere
Interesting projects and challenging tasks
Opportunities for self-realization, professional and career growth
Personal roadmap and skill leveling
5-day work-week in a friendly work environment
20 paid vacation days
Professional seminars and training SOLAR Talks

Обов’язки

Build and support strong, long-lasting partnerships with potential clients
Manage entire sales cycle from identification through to close, including presentation, request for proposal responses, contract negotiations and transition to other departments for future service
Analyze market needs and provide information regarding product offering to client
Ensure client satisfaction by supplying customers excellent service and expected results
Develop a sales plan for prospects for current and future needs
Establish ongoing relationships with internal and external sales channels

Про проєкт

Команда SOLAR digital профилирует на дизайне и разработке веб и мобильных приложений. В частности, долгосрочные задачи с итерационным запуском и гибкой методологией разработки, а также креативные и нестандартные промо решения. Кроме этого у коллектива есть экспертиза продвижения стартапов и создания новых брендов. Для нас важно погружение в задачу и потребности пользователя — то первый этап любого нашего проекта.

Гарячі Sales вакансії

Всі Sales вакансії