SSA Group — українська софтверна компанія, заснована у 2007 році у Харкові. Технічні департаменти компанії охоплюють повний цикл розробки програмного забезпечення. Маючи змогу працювати пліч-о-пліч з сеньйорними колегами, ми постійно вдосконалюємо свої професійні навички, акумулюємо новий досвід та надихаємо один одного на професійні досягнення.
2 вересня 2020

Middle Data Analyst (вакансія неактивна)

Київ, Львів

Необхідні навички

• 3+ years of data analysis experience
• 2+ years of working experience with databases (MS SQL Server)
• 2+ year of working experience with R
• 2+ year of working with huge datasets
• Sales data or Inventory analysis experience
• English level: Intermediate+

Буде плюсом

• Bachelor’s degree in Computer Science, Statistics, Applied Math or other related areas
• Experience with Power BI/QlikView/Tableau
• Understanding of GLM/Regression
• Experience in Feature selection, Transfer Learning, Data visualization (for example ggplot in R), classical Machine Learning, AI techniques.
• Basic understanding of development process

Пропонуємо

• Senior team
• Regular review
• Long-term employment
• Challenging projects
• Certifications
• Flexible working schedule
• Comfortable offices

Обов’язки

• Prepare huge data sets for analysis via SQL and R
• Coordinate development and check results of models with Data Scientist
• Analyze gaps in data and offer solutions
• Data quality checks via SQL and R
• Analyze algorithms results and build statistic reports
• Suggesting ways and approaches for automatic checks/routines/procedures
• Communicate with Clients/Sales/Support team

Про проєкт

High-Loaded OLTP/DW system, which is collecting and analyzing huge amount of data.

Гарячі Analyst вакансії

Всі Analyst вакансії