Сучасна диджитал-освіта для дітей — безоплатне заняття в GoITeens ×
ESKA — українська компанія-інтегратор сучасних ІТ-рішень в галузі кібербезпеки та надання широкого спектру послуг в даній сфері. Ми — більше ніж просто підрядники, ми повноцінна партнерська IT-команда, яка працює разом та задля наших клієнтів. Працюємо професійно. Створюємо індивідуальні та ефективні IT-рішення. Приносимо бізнес-результат.
25 жовтня 2019

Node.js developer (вакансія неактивна)

Київ

Необхідні навички

•3+ years of experience with Node.js
•Knowledge of SQL databases (PostgreSQL)
•Strong knowledge of SOLID principles
•Understanding HTTP, Websocket protocols
•Understanding of the TDD principles and experience of writing tests using Mocha, Chai
•Understanding of microservice architecture principles
•Intermediate English

Буде плюсом

•Knowledge of developing with Typescript
•Knowledge of blockchain principles
•Practical experience of Docker usage
•Experience with highload wide distributed applications

Пропонуємо

• Pleasant working atmosphere
• Interesting projects and challenging tasks
• Opportunities for self-realization, professional and career growth
• 24 paid vacation days and paid sick leaves
• Professional seminars and training, professional studying
• Free English lessons
• Coffee, tea, buns =))
• Team buildings; corporate events, activities, parties ’, office indoor games, etc.

Обов’язки

•Development of powerful high load applications
•Provide 3rd Party API integrations
•In-house platform API support and development
•Communicate with customer’s technical team
•Implementation of the unit/integration/system tests

Гарячі Node.js вакансії

  • Senior Full-Stack Developer (Node.js + ReactJS + Go) в Sigma Software, Угорщина, Бургас (Болгарія), Варшава (Польща), Краків (Польща), Лісабон (Португалія), Познань (Польща), Прага (Чехія), Стокгольм (Швеція), віддалено
  • Principal Backend Developer NodeJS (AdTech) в Sigma Software, Київ, Харків, Львів, Дніпро, Одеса, Вінниця, Полтава, Бургас (Болгарія), Варшава (Польща), Краків (Польща), Познань (Польща), Прага (Чехія), віддалено
Всі Node.js вакансії