Sigma Software входить до топ 100 найкращих IT компаній світу за рейтингом The Global Outsourcing 100. Компанія входить до складу шведської корпорації Sigma Group, яка налічує 3200 осіб по всьому світу. Понад 1000 проектів реалізовано для клієнтів із Західної Європи, США та України.
21 жовтня 2019

Full stack JavaScript Developer (Source Code Scan Platform) (вакансія неактивна)

Київ, Харків, Львів

Необхідні навички

Minimum 2 years of experience with JavaScript
Good knowledge of Node.js, React.js, TypeScript
Experience in designing API’s (SOAP or REST)
Proven experience with AWS Services (S3, EC2, Step Functions, Lambda), SQL, and NoSQL database
Operations experience including app deployment, monitoring, and configuration
Keen to follow high coding standards
Intermediate level of English

Пропонуємо

Обов’язки

Execute a full stack development for cloud-based web application
Collaboratively participate in system design and code reviews
Proactively work in the cross-functional scrum team
Effectively communicate with the team and client regarding the daily progress, dependencies and problem solving
Engage with the team and client to share creative solutions and process improvements

The main goal of the project is to develop a unique cloud-based web application to perform static code analysis. Not only development but also DevOps and security teams will use this platform.
What users can do with it — scan source code, check vulnerability, and fix detected vulnerability issues early on the development stage. The best thing is that the application will work for over 25 coding and scripting languages.

Гарячі Node.js вакансії

  • Senior Full-Stack Developer (Node.js + ReactJS + Go) в Sigma Software, Угорщина, Бургас (Болгарія), Варшава (Польща), Краків (Польща), Лісабон (Португалія), Познань (Польща), Прага (Чехія), Стокгольм (Швеція), віддалено
  • Principal Backend Developer NodeJS (AdTech) в Sigma Software, Київ, Харків, Львів, Дніпро, Одеса, Вінниця, Полтава, Бургас (Болгарія), Варшава (Польща), Краків (Польща), Познань (Польща), Прага (Чехія), віддалено
Всі Node.js вакансії