Creative solutions to digital challenges. We are a creative digital agency based in Ukraine and open to clients from the whole world. Our Team We are totally into what we do and we value every member of our team with their unique set of skills, experience and expertise. Teamwork is a central pillar of our culture.
8 лютого 2023

Data Analyst (вакансія неактивна)

Київ, за кордоном, віддалено

Привіт! OXOIX на зв‘язку!
Ти амбітний та цілеспрямований, розумієш тонкий український гумор та маєш бажання приєднатись до креативного стартапу, тоді OXOIX це саме те, що тобі потрібно.
Наша українська діджитал агенція стрімко зростає і МИ запрошуємо до команди Data Analys

Що потрібно, щоб приєднатися до нас:
— Від 4-х років досвіду в ролі аналітика даних.
— Досвід роботи у IGaming сфері.
— Впевнені практичні навички з SQL, Python.
— Досвід з Tableau, Amplitude або аналогічними BI системами.
— Досвід побудови аналітичної системи, побудови задач, сбору вимог бізнесу, тощо
— Добре розуміння математичної статистики та базової теорії ймовірності.

Що входить в обов’язки:
— Аналіз змін, що проводяться в наших продуктах.
— Сегментація та аналіз поведінки наших Клієнтів.
— Пошук проблемних позицій та пропозиції щодо покращення продукту
— Аналіз патернів, згідно реальних показників бізнесу.
— Автоматизація процесів шляхом побудови вітрин даних, регулярної звітності.
— Робота з документацією, додавання нових подій, даних, репортів.

Ми точно на одній хвилі, якщо ти:
— Активний та цілеспрямований;
— Маєш почуття гумору.
— Любиш і вмієш працювати в команді;
— Відповідальність, аналітичність — твоє кредо.

Що ми пропонуємо:
— Роботу в супер стартапі без зайвого навантаження бюрократичними процесами.
— Конкурентну заробітну плату.
— Full-time, remote.
— Standard benefits (офіційне працевлаштування, відпустки, лікарняні, вихідні).

Що там по етапам?
Їх небагато, всього три: HR — BI analyst — COO ;)

Не зволікай! Відправляй своє CV і приєднуйся до OXOIX.

Hello! OXOIX is in touch!
You are ambitious and goal-oriented, understand subtle Ukrainian humor and have a desire to join a creative startup, then OXOIX is exactly what you need.

Our Ukrainian digital agency is growing rapidly and WE are inviting a Data Analyst to join the team.

What you need to join us:
— From 4 years of experience as a data analyst.
— Work experience in the IGaming field.
— Experience with Tableau, Amplitude or similar BI systems.
— Confident practical skills with SQL, Python.
— Good understanding of mathematical statistics and basic probability theory.
— Experience in building an analytical system, building tasks, collecting business requirements, etc,

Duties include:
— Analysis of changes carried out in our products.
— Segmentation and analysis of the behavior of our Clients.
— Finding problem items and suggestions for product improvement.
— Analysis of patterns, according to real business indicators.
— Automation of processes by building data showcases, regular reporting.
— Working with documentation, adding new events, data, reports.

We are exactly on the same wave if you:
— Active and purposeful.
— You have a sense of humor.
— You like and know how to work in a team.
— Responsibility is your credo.

What we offer:
— Work in a super startup without the excessive burden of bureaucratic processes.
— Competitive salary.
— Full-time, remote-first (you choose when you are at home and when in the office).
— Standard benefits (official employment, holidays, sick leave, days off).

What are the steps?
There are not many of them, only three: HR — BI analyst — COO;)

Гарячі Analyst вакансії

Всі Analyst вакансії