NascTech has been on the market since 2010. We are a company with Irish and Ukrainian roots. Our clients are telecom companies all over the world. Our product provides optimization of client’s business processes costs. We work in such regions as Asia, Oceania, Australia, Africa, Latin America. Our employees live...
2 липня 2021

Ruby Developer (вакансія неактивна)

віддалено $1000–2500

Необхідні навички

Наш идеальный кандидат:
1. Experience with Ruby and the Rails framework.
2. Good knowledge and experience with Ruby on Rails main components (ActiveRecord, Arel and others)
3. Good knowledge in application design patterns (MVC, OOP, etc.)
4. Good knowledge in data structures, algorithms and system resource optimisation
5. Good knowledge with UNIX/Linux ecosystem, practical experience with setup servers for deploy
6. Practical experience with SQL and NOSQL databases (MySQL, Mongo, Redis)
7. Experience of integration with third-party services (REST).
8. Comfortable with GIT and the UNIX/Linux command line
9. Experience in Test Driven Development (RSpec)
10. Good knowledge and experience in front-end technologies and frameworks (JS, Jquery, BackboneJS, HTML, CSS)

Буде плюсом

Будет плюсом:
1. Experience with Node.js and ReactJS.
2. JRuby
3. SOAP/JMS
4. Experience with AWS, S3 and devops skills.

Пропонуємо

Предлагаем:
1. Удаленную работу
2. Заработную плату 1000 — 2500 USD в зависимости от релевантности вашего опыта и достижений
3. Фиксированный рабочий день с 8 до 17 по Киеву
4. Оплачиваемый отпуск в размере 18 рабочих дней
5. Оплачиваемый больничный

Обов’язки

Что нужно будет делать:
1. Audit of current Solution performance
2. Development new functionality and refactor current solution
3. Test coverage
4. External solutions integrity

Если ты не хочешь терять время на пробки, а предпочитаешь работать в своем любимом пледе, общаться с дружелюбным коллективом в международной компании — наша вакансия для тебя! Мы предлагаем удаленную работу с фиксированным рабочим днем.

Компания NascTech на рынке с 2010 года. Мы продуктовая компания с ирландскими и украинскими корнями. Наши клиенты — телекоммуникационные компании по всему миру. Наш продукт позволяет оптимизировать затраты клиента на бизнес-процессы. Мы работаем в таких регионах, как Азия, Океания, Австралия, Африка, Латинская Америка. Наши сотрудники проживают в 14 странах мира.

Гарячі вакансії

Всі вакансії