Сучасна диджитал-освіта для дітей — безоплатне заняття в GoITeens ×
We are a California-based 17-year old eCommerce agency with offices in North and Latin Americas as well as in Europe. We work for mid-market and enterprise-level retailers, brands, manufacturers, and distributors and we build scalable, powerful, and beautiful ecommerce sites.
30 серпня 2022

Full Stack Developer - Shopify (вакансія неактивна)

Варшава (Польща), віддалено

Необхідні навички

— 3 years of experience with Shopify/Shopify+ integrations;
— 5+ years of experience in software development;
— Understanding of application languages (HTML5, CSS3, JavaScript);
— Intermediate knowledge of 3rd party integrations and how they interact with Shopify;
— Exposure to hosting solutions like AWS and Heroku;
— Knowledge of JavaScript libraries (NodeJs, Grunt, Bower, Webpack, CommonJS, RequireJS, PrototypeJS, jQuery, Gulp);
— Basic understanding of LESS and SASS;
— Understanding of code versioning tools such as Git;
— Likes mentoring, coaching, and training others;
— Excellent written and oral communication skills with team members and clients;

Вимоги:

— 3 роки досвіду інтеграції Shopify/Shopify+;
— 5+ років досвіду розробки програмного забезпечення;
— Розуміння мов додатків (HTML5, CSS3, JavaScript);
— Знання сторонніх інтеграцій і їх взаємодії з Shopify;
— Вплив на хостингові рішення, такі як AWS і Heroku;
— Знання бібліотек JavaScript (NodeJs, Grunt, Bower, Webpack, CommonJS, RequireJS, PrototypeJS, jQuery, Gulp);
— Базове розуміння LESS і SASS;
— Розуміння інструментів керування версіями коду, таких як Git;
— Відмінні навички письмового та усного спілкування з членами команди та клієнтами;

Пропонуємо

— A competitive compensation level depending on qualifications;
— A professional and friendly team atmosphere and environment;
— Flexible work schedule, possible remote assignments;
— Future career growth opportunities;
— Professional training and certification;

— Конкурентоспроможний рівень винагороди в залежності від кваліфікації;
— Професійна та дружня атмосфера та середовище в команді;
— Гнучкий графік роботи, можливі дистанційні призначення;
— Можливість майбутнього кар’єрного зростання;
— Професійне навчання та атестація;

Обов’язки

Shopify Engineer is primarily responsible for producing quality, on-budget, and on-schedule solutions on projects.
Responsibilities and duties include:
— Creatively solve complex problems;
— Extensive development on the Shopify+ platform;
— Develop custom extensions to be released as third-party add-ons;
— Contribute to internal initiatives such as improving our development processes;
— Own and manage the development process, client environments, and systems and data aspects of the project;
— Support project management during dependency and release planning;
— Coach engineers in technical approach;
— Communicate regularly with project managers, e-commerce analysts, engineers, and clients regarding requirements, approach, and project updates;

Інженер Shopify в першу чергу відповідає за створення якісних, бюджетних і запланованих рішень для проектів.
Відповідальність та обов’язки включають:
— Широкий розвиток на платформі Shopify+;
— Розробка спеціальних розширень, які будуть випущені як сторонні доповнення;
— Сприяти внутрішнім ініціативам, таким як покращення наших процесів розвитку;
— Володіти та керувати процесом розробки, клієнтським середовищем, а також системними аспектами та аспектами даних проекту;
— Підтримка управління проектами під час планування залежностей і релізів;
— Тренувати інженерів технічному підходу;
— Регулярно спілкуватися з керівниками проектів, аналітиками електронної комерції, інженерами та клієнтами щодо вимог, підходів і оновлень проекту;

Про проєкт

Mira Commerce is a private California-based commerce technology services provider for enterprise-level merchants, distributors, and brands since 2004. We specialize in implementing eCommerce technologies and build scalable and custom sites and applications that support multi-channel personalized commerce everywhere. We work with leading industry platform vendors including BigCommerce, Kibo Commerce Salesforce Commerce Cloud, commercetools, and others. Among our clients are FedEx, Visa, Mars, Johnson & Johnson, Mizuno, Giant Tiger, Zwilling and other industry leaders.

We develop and supports custom enterprise-level eCommerce applications for our global technology clients. These applications include middleware, connectors and extensions for leading eCommerce platforms such as Adobe Commerce (Magento), Kibo Commerce, BigCommerce, Shopify, and others.

Mira Commerce — це діджітал агенція, яка працює з 2004 року. Ми спеціалізуємося на впровадженні технологій електронної комерції та створюємо масштабовані та користувальницькі сайти та програми, які підтримують багатоканальну персоналізовану комерцію всюди. Ми працюємо з провідними постачальниками галузевих платформ, включаючи BigCommerce, Kibo Commerce Salesforce Commerce Cloud, комерційні інструменти та інші. Серед наших клієнтів FedEx, Visa, Mars, Johnson & Johnson, Mizuno, Giant Tiger, Zwilling та інші лідери галузі.

Ми розробляємо та підтримуємо спеціальні програми електронної комерції корпоративного рівня для наших глобальних технологічних клієнтів. Ці програми включають проміжне програмне забезпечення, конектори та розширення для провідних платформ електронної комерції, таких як Adobe Commerce (Magento), Kibo Commerce, BigCommerce, Shopify та інші.

Гарячі вакансії

Всі вакансії