MEGOGO — це міжнародний медіасервіс, народжений у Києві. Уже понад 12 років ми створюємо цілий всесвіт контенту, з яким завжди добре. Ми працюємо з HBO, Universal, BBC, Sony, Walt Disney, Warner Brothers Discovery, Paramount Pictures та іншими світовими студіями.
16 червня 2017

Java/Scala Developer (вакансія неактивна)

Київ

— 4+ years of commercial experience in software development;
— CORE JAVA
— Professional experience with distributed systems and RESTful services
— Experience in functional programming and/or OO, ideally on the JVM
— Knowledge of Scala, feeling comfortable with SBT
— Play framework
— Continuous integration tools (Jenkins, TeamCity, Sonar);
— Tracking and Agile frameworks (Jira, YouTrack)
— TDD/BDD
— Strong understanding of Agile practices

Буде плюсом

— Commercial experience in software development with SCALA
— Spark
— Kaffka
— Akka
— Experience in a/b

Обов’язки

— As a part of one of our cross functional agile teams, you are going to
— Be in charge of engineering and implementing of high loaded, distributed, mission critical services for our — platform
— Gain knowledge about high load systems architecture and infrastructure
— Make A/B experiments for sensible decision making
— See results of your work in production
— To choose the most suitable field of interest for you

MEGOGO (megogo.net) — это международная IT-компания со штаб-квартирой в Украине, создающая платформы отдачи лицензионного контента посредством Web, Mobile (Android, Android TV, Apple TV, iOS App), Smart TV. Кодим на Java, JavaScript, C++, Pyton и Scala. Используем собственное СMS для построения сайта, а также собственное CDN облако.

Работая в MEGOGO, вы сможете повысить свой профессиональный уровень, принимать участие в конференциях, хакатонах, улучшать знания английского языка. Присоединяйтесь к нашей команде, если готовы ставить перед собой высочайшие цели и имеете намерение их достигать.

Гарячі вакансії

Всі вакансії