Сучасна диджитал-освіта для дітей — безоплатне заняття в GoITeens ×
Передусім, Київстар — це український телекомунікаційний оператор, послугами якого користується понад 26 млн абонентів. Київстар входить до складу міжнародної групи VEON Ltd, офіс якої знаходиться у Нідерландах. Акції Групи торгуються на фондових біржах NASDAQ, Нью-Йорк та Euronext, Амстердам.
3 вересня 2019

Middle Data Engineer (data science team) (вакансія неактивна)

Київ

Необхідні навички

— 3+ years of experience in software development
— Strong knowledge of CI/CD principles
— Experience with Docker
— Experience in process design and developing ETL processes for ML pipelines
— Experience with programming in Python or Scala for Apache Spark
— Experience in test-driven development and integration testing

Буде плюсом

— Experience with Spark ML and Python ML libraries
— Experience with Apache NiFi
— Familiarity with Hortonworks or Cloudera distributions
— Experience with performance testing and tuning

Пропонуємо

— A unique experience of working the most customers beloved and largest mobile operator in Ukraine
— Real opportunity to ship digital products to millions of customers
— A competitive salary
— Remote day per week
— Great possibilities for professional development and career growth
— Medical insurance
— Life insurance
— Friendly & Collaborative Environment

Обов’язки

— Develop ETL processes for ML pipelines
— Creation of automated tooling and models deployment
— Automate processes of model quality monitoring
— Develop automatic model refresh procedures to avoid “staleness”
— Optimize pipelines and review Python/Spark code

Про проєкт

В рамках стратегии по цифровой трансформации, компания Киевстар инвестирует ресурсы в развитие платформы управления данными (DMP) на основе технологий Big Data, экосистемы Hadoop и платформ облачных вычислений.
Одним из направлений развития является разработка и внедрение продуктов с использованием больших данных и технологий машинного обучения. Для этого компания ищет в команду Data Engineers — специалистов в области разработки программных решений с практическими навыками работы с OpenSource инструментами экосистемы Hadoop, пониманием ETL-процессов и особенностей внедрения data pipelines, включающих в себя машинное обучение.

Гарячі вакансії

Всі вакансії