Сучасна диджитал-освіта для дітей — безоплатне заняття в GoITeens ×
Об'єднання ІТ-компаній, до якого входить більше 10 підприємств в Україні, Казахстані, Азербайджані, Грузії, США, та Західній Європі. Кожна компанія, що входить до Intecracy Group, є вузькоспеціалізованою. Основні напрямки діяльності: розробка програмного забезпечення на замовлення, ІТ-аутсорсинг, електронний документообіг, інформаційна безпека, інтернет-проекти, автоматизація бізнесу і мобільний маркетинг.
26 жовтня 2017

Middle Backend Developer (вакансія неактивна)

Київ

Необхідні навички

2+ years of experience as Developer in successful projects
Understanding or designing complex system architecture
Good knowledge bash, cmd/bat, PowerShell
Good knowledge or experience of docker, docker-compose
Node JS experience
JS knowledge
Understanding of modern development approaches — continuous integration, unit testing

Буде плюсом

Knowledge MQTT & Mosquito be plus
Knowledge Influx DB big plus
have an understanding of TDD values and experience in applying those to real projects

Пропонуємо

Paid vacation, paid sick leave (+3 paid sick days without sick list)
Medical insurance with stomatology programs
Comfortable office
Friendly team of high experienced specialists

Обов’язки

support current solution
take part in the architecture design
building concepts/POCs of new features
proactive participation in tasks estimation

Про проєкт

The whole new level of your home’s energy efficiency.
Monitor your current devices and meters and connect the new ones, create work rules for separate devices or their groups in accordance with your daily routine.
Backend: Node JS, Mosquitto, NPM
DBs: MySQL, MSSQL,Influx DB
Others: SQL, Gradle, Git, Jenkins, API, JSON
Infrastructure: Docker, AWS, Azure

Гарячі Node.js вакансії

  • Senior Full-Stack Developer (Node.js + ReactJS + Go) в Sigma Software, Угорщина, Бургас (Болгарія), Варшава (Польща), Краків (Польща), Лісабон (Португалія), Познань (Польща), Прага (Чехія), Стокгольм (Швеція), віддалено
  • Principal Backend Developer NodeJS (AdTech) в Sigma Software, Київ, Харків, Львів, Дніпро, Одеса, Вінниця, Полтава, Бургас (Болгарія), Варшава (Польща), Краків (Польща), Познань (Польща), Прага (Чехія), віддалено
Всі Node.js вакансії