Infomir — виробник обладнання та програмного забезпечення для провайдерів послуг інтерактивного телебачення. Наш основний продукт — IPTV/OTT-приставки серії MAG, гібридні приставки з підтримкою стандартів DVB-C/T/T2, а також програмне забезпечення до них. Ми також випускаємо світлотехнічні рішення та пристрої для посилення звуку.
1 червня 2020

С++ developer (вакансія неактивна)

Одеса

Understanding of multi-tier, client-server software architecture
Linux OS
Experience developing cross-platform software as a plus
Windows OS
C++ skills
SQL syntax
QT/GTK+ Framework
Scripting PoweShell, bash
Version control systems git, SVN
Understanding of networking protocols (TCP/IP)
MS Visual Studio
Eclipse IDE
gcc

Пропонуємо

work in a stable growing company (we have been 18 years on the market);
• an excellent professional team;
• interesting projects, professional development opportunities;
• participation in industry conferences and events;
• professional development courses,
• English courses;

Обов’язки

Hardware toolkit development
Strong understanding of OOP concepts and design patterns
Commercial experience in C++
Experience developing Multi-threaded software components
Experience developing rich and non-standard user interfaces based on QT/GTK+ as a plus
Software architecture design skills as a plus