6 квітня 2019 14:28
(зараз буде велика простиня тексту)
На тему ’обирати школу чи вчитися самому’ написано досить багато. Раз ви це читаєте, ви вже, швидше за все, прийняли рішення навчатися у школі, і зараз якраз її обираєте.
Я Сергій, в даний момент працюю Junior Software Engineer в ЕРАМ, пишу на JavaScript (далі — js), зокрема на фреймворку Angular. Розкажу вам свої враження від навчання на онлайн-курсі full-stack developer в GoIT, які закінчив тиждень тому.
Хоча спочатку запланована тривалість курсу була 9 місяців, курс тривав більше року: з початку лютого 2018 до кінця березня 2019 року. В моєму випадку це навіть плюс, ніж мінус. Я не вірю в те, що за 3 місяці можна зробити full-stack-developer’а з нуля, навіть при навчанні full-time-навчанні. Голові потрібен час, щоб вкласти та структурувати інфу.
Курс складався з чотирьох модулів:
1. Верстка — HTML + CSS,
2. JS Core або vanilla JS (звичайний або «ванільний» js, просто базовий курс js),
3. ReactJS (react — хто не знає, це один із трьох найпоширеніших фреймворків — «надстройок» — на js. Інші два — Angular та Vue),
4. node.js (бекенд)
(таким чином, реалізація принципу javascript everywhere)
Disclaimer. В мене немає жодної фінансової вигоди за надання хороших чи поганих відгуків. Пишу від себе, намагаюсь максимально об’єктивно. Все, що ви тут прочитаєте, — повністю моя особиста суб’єктивна думка. Я не претендую на істину.
Оскільки плюсів більше, зразу перерахую мінуси. Їх всього два:
1. Для мене російська мова — іноземна, вчитися рідною мовою значно простіше, щоб не перекладати в голові. В GoIT все навчання велося російською, тому для мене це мінус. Для когось, можливо, це перевага)
2. Спочатку для навчання використовували программу, яка постійно глючила. Це виводило і бісило не лише студентів, а і викладачів, і деколи навіть ставало причиною перенесення вебінарів. Проте приблизно посередині курсу її замінили на більш якісну, яка вже не глючила.
Загалом організація курсу вийшла дуже якісною. Спочатку був курс із soft-skills (методології, написання сторі, опис ключових ролей і т.д.), потім почалася технічна частина. Окрему увагу на курсі приділяють вивченню англійської мови (для цього надають сертифікат на її безкоштовне вивчення), а також є серія тренінгів (вебінарів) з кар’єрного менеджменту (як писати резюме, що треба там вказувати і чого не треба, де шукати і як шукати роботу, як проходити інтерв’ю і т.д.). Вкінці було одне оффлайн-заняття в їх офісі, а потім дводенний хакатон з «випускним», врученням сертифікатів, гарним тортиком, шампанським і т.д.
Від різних студентів чую, що якість навчання в GoIT залежить від того, до яких конкретних викладачів ви потрапите. Але в компанії є свій показник якості викладання кожним викладачем, і якщо студенти на нього скаржаться — керівництво вживає заходів. Тому якщо відгуки не дуже — довго цей викладач читати не буде)
В моєму випадку склад на кожній частині був наступним:
1. Верстка — HTML + CSS.
Викладач: Олександр Репета, ментор: Геннадій Горбулін.
2. JS Core.
Викладач: Олександр Репета, ментор: Геннадій Горбулін.
3. ReactJS.
Викладач: Олександр Репета, ментор: Олександр Репета.
4. node.js
Викладач: Іван Лапа, ментор: Анатолій (?) (прізвища не знаю)
Олександр Репета — розказує і розжовує дуже якісно, відповідає на всі без винятку питання. Розказує не лише, «як», але і «чому саме так». Перевіряє ДЗ якісно, «б’є по рукам» максимально часто. Навіть якщо воно працює, але зроблено не згідно best practise або врозріз із ідеологією react — також не приймає роботу, доки ти як студент не виправиш всі недоліки. Оцінка — 12/12.
Геннадій Горбулін — розказує повільніше, часом у студентів були негативні відгуки, що матеріал від нього був не дуже зрозумілим. Перевіряє ДЗ якісно, вказує на слабкі місця. Якщо потрібно — дає додаткову інформацію. Оцінка — 11/12.
Щодо Олександра і Геннадія можу також записати у плюс, що це не ті викладачі, які працюють, щоб відчитати матеріал. З Олександром я радився, коли потрібно було проектувати інший додаток в рамках зовсім іншого проекту (він підказав, як краще зробити, які технології краще використати, потім декілька разів питав, як просувається, підказував у ході проекту).
З Геннадієм згадується випадок, коли ще на частині з верстки я почав потроху вивчати js (наперед) і написав програмку, яка бере csv-файл, парсить дані з нього, робить якісь підрахунки і видає у потрібному вигляді. Вийшли жахливі макарони, але воно працювало :) Попросив прокоментувати код. Я очікував дуже короткої відповіді в стилі «так собі, дочекайся курсу з js core, там будемо вивчати детальніше». Але він дав дуже детальний фідбек у стилі «пам’ятай про ключові принципи: 1) вхідні дані не змінюємо, 2) змінні іменуємо так, щоб зразу було зрозуміло, за що вона відповідає, 3) по максимуму використовуємо функціональний підхід (напр. замість перебору масиву циклом — map/reduce для масивів) 4) ... 5) ... 6) ... Але у твоєму випадку головне — що працює.» А далі (і це стало ключовою несподіванкою для мене) — він ... переписав мій скрипт по-правильному декілька разів! Типу можна зробити так, а можна ще ось так! Я потім використовував ці варіанти його скриптів як «путівну книгу», порівнюючи його варіанти і мій. Людина витратила добру годину чи дві свого часу, просто щоб продемонструвати прикладом, як зробити краще. Хоча він абсолютно не зобов’язаний був!
Іван Лапа — його курс по node.js був найкоротшим, але сповненим прикладів, челенджових задач та великою частиною розбору домашок прямо на лекціях. Обговорював також зі студентами з попередній курсів, багато кому стиль Івана зайшов навіть більше, ніж стиль Олександра. Оцінка від мене — 11/12.
Анатолій — відверто слабка підтримка студентів (і це не лише мій відгук, ми обговорювали це з іншими студентами). Оцінка — 4/12.
Загалом за навчання ставлю тверді 11 балів. Чому не 12? Бо завжди можна краще :)
Скажу ще одну банальщину: звичайно, більшість залежить від вас. Працювати доведеться дуже багато і дуже напружено. Ви цілий рік будете в прямому сенсі цього слова жити навчанням та програмуванням. Але якщо ваша мотивація достатньо сильна — результати не змусять себе довго чекати. І до речі голова компанії — Антон Чорний — багато зусиль докладає для того, щоб попередити це і зробити так, щоб на курс потрапили саме студенти з високим рівнем мотивації. Вони не гоняться на грошима, щоб йшли туди абсолютно всі. А зацікавлені саме в кінцевому результаті. Порівнювати з іншими школами не можу, бо я там не вчився, але це дуже достойно, на мою думку.
За іронією долі моя теперішня спеціалізація — Angular — не той фреймворк, який я вчив у GoIT: у другій частині навчання я паралельно пройшов на безкоштовні курси від ЕРАМ, і вчився ще там. Це зовсім інша історія) Але сам факт потрапляння туди, моє подальше навчання і вся кар’єра — однозначно заслуга мого навчання в GoIT.
Якщо є додаткові питання — пишіть на [email protected] . З радістю відповім на всі питання.
Немає коментарів
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарівКоментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.