Протягом 20 рокiв GlobalLogic надає консультацiї, розробляє та створює чудовi цифровi продукти та програмне забезпечення у самiсiнькому серцi Кремнiєвої Долини. Ми гарантуємо вам доброзичливе та iнклюзивне середовище, де у вас буде достатньо викликiв, i де ви будете вчитися та зростати кожен день.
6 липня 2017

Senior Software Engineer – Embedded Linux (IRC50229) (вакансія неактивна)

Львів

Необхідні навички

• The C programming language
• Linux and networking background
• Intermediate English level
• Smart and fast learner

Буде плюсом

• Open source software contributions
• Experience with OpenWrt / DD-WRT

Пропонуємо

• Interesting and challenging work in a large and dynamically developing company
• Exciting projects involving newest technologies
• Professional development opportunities
• Excellent compensation and benefits package, performance bonus program
• Modern and comfortable office facilities

Обов’язки

• New feature evaluation (time estimation / architecture)
• Implementation / development
• Complex bug fixing

Про проєкт

GlobalLogic Ukraine is inviting a Senior Software Engineer — Embedded Linux to join its Lviv office.

Globallogic is starting a new project related to Residential Gateways Middleware development based on OpenWrt.

Main technologies:
• Embedded Linux
• C/C++
• Network / Netfilter / iptables / Routing
• TR-181

Гарячі Embedded вакансії

Всі Embedded вакансії