Сучасна диджитал-освіта для дітей — безоплатне заняття в GoITeens ×
FDI Ukraine — продуктова IT компанія. З 2016 року ми працюємо над проектами для міста Києва, впроваджуючи електронне управління процесами й даними для громади міста щодо обліку комунального майна, транспорту, медицини, громадської активності, різноманітних реєстрів.
15 січня 2021

Java developer (middle/senior) (вакансія неактивна)

Київ

Необхідні навички

2-3+ years of experience in software engineering;
• Experience in designing and development of large-scale, high-load software solutions;
• Advanced knowledge of the Java 8/10;
• Hands-on experience in Spring (MVC, Data, AOP, Security,Boot, Cloud);
• Good knowledge of ORM frameworks (Hibernate, JPA);
• Experience in developing web services (SOAP , REST) and using both relational and non-relational data stores;
• Experience in developing Unit test cases in JUnit or other unit testing frameworks (Mockito, EasyMock, PowerMock);
• Deep understanding of building/maintaining continuous integration and deployment environments (Jenkins, GIT, Grunt, SVN etc.)

Буде плюсом

• Experience working with Big Data (Spark, Hadoop);
• Working with cutting-edge technologies (Cloud, MIcroservices, Virtualization, Orchestration);
• Understand how Kafka, RabbitMQ messaging is working;
• Knowledge or experience in UML.

Пропонуємо

• Opportunity to participate in projects aimed at automation, optimization and transparency of different city life spheres;
• The newest technological stack and quality standards used for creation of our products;
• Really strong team of high-level professionals who are driven with challenges;
• Not routine tasks but creative challenging requests.

Обов’язки

• Design and development of new functionality;
• Collaborate with other developers;
• Share knowledge with other team member in your areas of expertise.

Про проєкт

URBIO™ ОБЛIК АДРЕС.
Модуль дозволяє:
— Вести централізовану та достовірну базу адрес територіальної громади
— Вести карточку кожного складового елементу адреси (місто, район, вулиця, будинок)
— Вести інформацію про історичність та альтернативні назви кожного елементу адреси
— Управляти запитами від систем територіальних громад на додавання елементів адрес
— Надавати online-доступ до даних структурним підрозділам та бізнесу

Гарячі Java вакансії

Всі Java вакансії