Сучасна диджитал-освіта для дітей — безоплатне заняття в GoITeens ×
Ми, компанія DESIGN AND TEST LAB, впевнені, що майбутнє є тільки у компаній, які вміють писати надійні програми! У зв’язку з техногенністю та софтогенністю, надійність стає вищим пріоритетом. Компанія DESIGN AND TEST LAB вірить у перспективу, затребуваність та міжнародне визнання у IT-фахівців, які вміють програмувати надійно. ТОМУ МИ: 1.
19 січня 2017

Python backend developer (вакансія неактивна)

Харків від $1000

Необхідні навички

At least 1.5 + years of programming experience.
Strong knowledge of Python.
Experience in any Python Web Framework (Flask, Django, Tornado, AppEngine, web2py, ...).
Unit and integration testing.
Experience with Linux.
Fundamentals in object-oriented design, client-server application architecture, REST API.
Experience with NoSQL (MongoDB).
Asynchronous programming experience.
Knowledges in cloud system (AWS, Google Cloud).
Experience with Docker.
Experience with version control system (Git).
Good English communication skills: good written and spoken skills.

Пропонуємо

5-day working week, 8-hour working day, flexible schedule.
Possibility to work from home sometimes ;)
All the national Ukrainian holidays are days off.
Vacation is paid by the company: 2 working days per a full month of work.
Official employment.
Interesting and challenging project.
Knowledge exchange.
Excellent coffee from Kofein.

Обов’язки

Design, develop, test, and deploy Python-based backend services.

Про проєкт

To design, develop, and test a microservice-based video streaming architecture.

Гарячі Python вакансії

Всі Python вакансії