Depositphotos — це онлайн-платформа, яка продає ліцензійні стокові фотографії, графіку, вектори та відеоролики високої якості. Сьогодні у пошуках контенту для візуалізації своїх ідей і проектів до нас звертаються клієнти зі 192 країн світу. Depositphotos був заснований у 2009 році в штаті Флорида, США.
20 серпня 2018

Node.JS Developer (Kyiv or Cyprus, Limassol) (вакансія неактивна)

Київ, за кордоном

Необхідні навички

Backend:
Nodejs (javascript), mongodb, Go(желательно)
OS: Linux(обязательно)
Знать и любить Continious Integration и Integration testing
и просто Node JS)

Буде плюсом

Infrastructure: Docker
Ansible
Frontend: React/backbone/both, browserify, gulp.

Пропонуємо

Work on the interesting tasks
Interact with a super skilled development team
Become proud of the project you are doing
Office near the metro Polytechnic Institute

Обов’язки

Участие в разработке нового проекта

We’re looking for an experienced Node.JS Developer for Crello (Depositphotos child project).
Crello is an online tool for creating professional looking designs without any special design skills. Check out our website crello.com
We’ve entered the market in June 2017 with strong competitor benefits and a strong desire to become a leader. The product is profitable since the first day of launch.
Crello team is professional and impressively experienced. We are keen on technology that improves people’s lives and always keep abreast of new development methods.
Join us to work on the non-trivial product and become engaged in a project that is worth your effort and time!

Гарячі Node.js вакансії

  • Senior Full-Stack Developer (Node.js + ReactJS + Go) в Sigma Software, Угорщина, Бургас (Болгарія), Варшава (Польща), Краків (Польща), Лісабон (Португалія), Познань (Польща), Прага (Чехія), Стокгольм (Швеція), віддалено
  • Principal Backend Developer NodeJS (AdTech) в Sigma Software, Київ, Харків, Львів, Дніпро, Одеса, Вінниця, Полтава, Бургас (Болгарія), Варшава (Польща), Краків (Польща), Познань (Польща), Прага (Чехія), віддалено
Всі Node.js вакансії