Сучасна диджитал-освіта для дітей — безоплатне заняття в GoITeens ×
Data Science UA is a service company with strong data science and AI expertise. Our journey began in 2016 with the organization of the first Data Science UA conference, setting the foundation for our growth.
20 липня 2023

Marketing Manager (вакансія неактивна)

Київ, віддалено

We are Data Science UA, and we are a fast-growing IT service company. We have been proud of developing Ukraine’s Data Science community for more than 6 years. Data Science UA unites all researchers, engineers, and developers around Data Science and related areas. We conduct events on machine learning, computer vision, intelligence, information science, and the use of artificial intelligence in various fields.

We are looking for a Marketing Manager to strengthen our team. You would be a part of the business development team and help us to jump to the next level of our transformation. You will be responsible for developing and executing the company’s marketing strategy. It won’t be easy, but definitely very dynamic and interesting. You have a chance to join a fast-growing IT company and grow with us.

Requirements:

  • 2+ years of working experience in Marketing in the IT sphere.
  • Good knowledge of copyrighting, remarketing, Google Ads & Analytics principles.
  • Experience in creating visual content for B2B audiences.
  • Knowledge of different marketing tools and channels, ability to choose the right ones.
  • Outstanding communication and negotiation ability.
  • Creative thinking is a must.
  • Upper-intermediate level of English and higher.
  • Ability to be adaptive to changing company needs with superior problem-solving skills.
  • Experience working in a fast-paced, dynamic work environment and able to multitask on a variety of different projects.

Responsibilities:

  • Conducting market research, competitive research, and customer research.
  • Support & Growth of corporate website.
  • PR/SMM team supervision.
  • Developing and creating marketing materials (promo materials, infographics, presentations, pitching emails) from scratch.
  • Test marketing materials in various user engagement channels and analyze performance indicators.
  • Analyze and report on the performance and the efficiency of PR activities (campaigns, events, social media, articles, etc.)
  • Increasing inbound sales process.
  • Creating marketing strategy.

We offer:

  • Very dynamic and friendly working environment.
  • Competitive compensation.
  • English courses.
  • Accounting support.
  • Benefits package.
  • Opportunities to participate in professional events and conferences.
  • Flexible schedule and the ability to work remotely.

Data Science UA — це ІТ-сервісна компанія, що швидко розвивається. Ми пишаємося тим, що вже більше 6 років розвиваємо Data Science спільноту в Україні. Data Science UA об’єднує всіх дослідників, інженерів та розробників навколо Data Science та суміжних сфер. Ми проводимо івенти, які пов’язані з machine learning, computer vision, інформатики та воркшопи щодо використання artificial intelligence в різних сферах.

Ми шукаємо Marketing Manager для посилення нашої команди. Ви станете частиною команди розвитку бізнесу та допоможете нам перейти на наступний рівень нашої трансформації. Ви будете відповідати за розробку та реалізацію маркетингової стратегії компанії. Це буде непросто, але однозначно дуже динамічно та цікаво. У вас є шанс приєднатися до ІТ-компанії, що швидко розвивається, і розвиватися разом з нами.

Вимоги:

  • 2+ роки досвіду роботи в маркетингу в IT сфері.
  • Знання копірайтингу, ремаркетингу, принципів Google Ads і Analytics.
  • Досвід створення візуального контенту для B2B аудиторії.
  • Знання різних маркетингових інструментів і каналів, вміння вибирати правильні для різних ситуацій.
  • Комунікабельність та вміння вести переговори.
  • Креативне мислення є обов’язковим.
  • Рівень володіння англійською мовою — Upper-Intermediate і вище.
  • Здатність адаптуватися до мінливих потреб компанії з чудовими навичками вирішення проблем.
  • Досвід роботи в швидкоплинному, динамічному робочому середовищі та здатність працювати одночасно над різними проєктами.

Обов’язки:

  • Проведення маркетингових досліджень, аналіз конкурентів та клієнтів.
  • Підтримка та розвиток корпоративного сайту.
  • Керування PR/SMM командами.
  • Розробка та створення маркетингових матеріалів (промоматеріали, інфографіка, презентації, розсилки) з нуля.
  • Тестування маркетингових матеріалів в різних каналах залучення користувачів і аналіз показників ефективності.
  • Аналіз та звітність про виконання та ефективність PR діяльності (кампанії, заходи, соціальні мережі, статті тощо).
  • Збільшення процесу вхідних продажів.
  • Створення маркетингової стратегії.

Ми пропонуємо:

  • Дуже динамічну, дружню та робочу атмосферу.
  • Конкурентну заробітну плату.
  • Курси англійської мови.
  • Бухгалтерський супровід.
  • Соціальний пакет.
  • Можливість брати участь у професійних заходах та конференціях.
  • Гнучкий графік та можливість працювати віддалено.

Гарячі Marketing вакансії

Всі Marketing вакансії