Сучасна диджитал-освіта для дітей — безоплатне заняття в GoITeens ×
Data Science UA is a service company with strong data science and AI expertise. Our journey began in 2016 with the organization of the first Data Science UA conference, setting the foundation for our growth.
8 серпня 2022

Project manager for Data Annotation team (вакансія неактивна)

Київ, віддалено

The Role:

Our client’s platform is designed to work with sales representatives to automate and assist as much of their work as possible. Our client also provides intelligence to team managers, allowing them to coach their sales reps more effectively. The key to both tasks is understanding communication between sales reps and prospects via Machine Learning, which requires labeled data for training ML algorithms. As Data Annotation Manager, you will work closely with your team to facilitate the goals for each annotation task taken on. You create and improve processes for the team, build workflows to ensure task completion, create and implement metrics reports, monitor tasks for issues, and facilitate resolutions that keep those tasks on track and moving forward.

Your Daily Adventures will include:

  • Using critical thinking and problem-solving skills on a daily basis to understand the underlying ‘truth’ of a task;
  • Communicating issues to stakeholders in a timely fashion, while creating and facilitating resolutions to keep tasks on track;
  • Understanding the needs of Data Annotation customers, and translating those goals into solutions using established processes and internal tools;
  • Ensuring a strong, collaborative team, able to be extremely agile as needs change yet still able to land deliverables on time with high quality;
  • Hands-on management of the team, including 1:1 meetings for growth and development of individual team members.

Our Vision of You:

  • English communication skills at a C1;
  • Project Management experience, 2+ years;
  • Ability to maintain confidentiality, collaborate on a team, and communicate effectively;
  • Ability to prioritize effectively, pivot if required, and multitask when needed;
  • Additional listening fluency in Spanish, German, or French at a B1 level is recommended;
  • Previous experience in Linguistics, Annotation, and Data Science is preferred.

We offer:

  • Possibility to join a strong team and successful product;
  • Good compensation;
  • Paid vacation and sick leaves;
  • 100% medical coverage;
  • Professional & soft skills training;
  • Schedule flexibility and work-from-home options.

Роль:

Платформа нашого клієнта створена для роботи з торговими представниками та максимально автоматизує їхню роботу, щоб дозволити їм зв’язуватися зі своїми клієнтами та пришвидшити їх спілкування. Наш клієнт також надає керівникам команд аналітичну інформацію щодо продуктивності, що дозволяє їм ефективніше навчати своїх торгових представників. Ключем до обох завдань є розуміння зв’язку між торговими представниками та потенційними клієнтами за допомогою machine learning, яке потребує розмічених даних для навчання алгоритмів ML. Як Data Annotation Manager ви тісно співпрацюватимете зі своєю командою, щоб сприяти досягненню цілей кожного завдання з анотації. Ви будете створювати та покращувати процеси для команди, з метою забезпечення виконання завдань та подальшим впровадженням звітів про показники, які відстежують на наявність проблем та сприяють їх вирішенню, аби ці завдання були виконані.

Обов’язки:

  • Працювати як самостійно, так і в команді над створенням підібраних наборів даних для ваших клієнтів;
  • Щоденно використовувати навички критичного мислення для розв’язання проблем;
  • Розуміти потреб клієнтів Data Annotation і втілення цих цілей у рішення за допомогою встановлених процесів і внутрішніх інструментів;
  • Створити сильну та злагоджену команду, яка здатна адаптуватися під різні умови, та вчасно виконувати завдання;
  • Займатися менеджментом команди, яке буде включати зустрічі 1:1, з метою росту та розвитку окремих членів команди.

Вимоги:

  • Рівень англійської мови — Advanced;
  • 2 роки досвіду роботи в Project Management;
  • Вміння зберігати конфіденційність, спілкуватися та співпрацювати з командою.
  • Додаткове вільне володіння іспанською, німецькою або французькою мовами на рівні B1/B2.
  • Попередній досвід створення розмітки, бажано аудіорозмітки.

Ми пропонуємо:

  • Можливість приєднатися до сильної команди та крутого продукту;
  • Компенсація, що відповідає вашим навичкам;
  • Оплачувана відпустка та лікарняні;
  • 100% медичне страхування;
  • Можливість розвитку та навчання в компанії;
  • Гнучкий графік роботи та можливість працювати віддалено.