Data Science UA is a service company with strong data science and AI expertise. Our journey began in 2016 with the organization of the first Data Science UA conference, setting the foundation for our growth.
2 серпня 2022

Data Engineer (with Machine Learning knowledge) (вакансія неактивна)

Київ, віддалено

Data Science UA has an awesome opportunity to join a great product-based company. Knowledge assets drive important features of the top product. As an applied scientist, you will work with other data scientists, engineers, and product managers to develop algorithms to extract entities and other structured data from unstructured streams, develop algorithms to assess the quality of data sources, and drive indexing strategies to retrieve relevant data in response to queries. You will also design and develop tools for visualizing the data and measuring the data quality.

The Knowledge Assets Team:
— Own features end-to-end, from the customer need all the way to the back-end implementation
— Are highly collaborative and distribute technical leadership throughout the team
— Do Agile development, with Sprints and regular retrospectives
— Function in a highly progressive, quick-iteration environment focused on delivering consistent, incremental customer value.

The team is currently shoring up the core functionalities of the product. In the long term, the team wants to give customers the ability to optimize and constantly improve how they interact with customers. These services will learn from the customer’s interactions and assist the customers by bringing that knowledge to them in real-time.

Responsibilities:

  • Working with different data sources and data types and streams of spoken text to extract structure data.
  • Analyzing the input data and performance of data extraction algorithms.
  • Evaluating the quality of Knowledge Assets and developing techniques to continuously improve their quality.
  • Finding ways to engineer high availability into a system that has lots of moving parts, not all of which are directly under your control
  • Working with stakeholders to make sure our customers have the tools they need to be successful on our platform
  • Finding quick ways to prototype and test possible solutions to large problems
  • Looking up and down the stack for the best return on investment for any given pain point
  • Working on one of the most visible parts of the company’s product — to both our customers and the rest of our organization.

Qualifications:

  • A strong background in statistics, passion for data, and experience working with Spark or similar distributed computing frameworks is essential for success in this role.
  • Experience programming in Python or Scala and Java or Go or C++.
  • Experience with cloud-based service applications
  • Familiar with continuous-deployment projects
  • Willing to go above and beyond to help other team members
  • Ability to prioritize details along a path of iterative delivery
  • Ability to quickly ramp up new technologies and start contributing.
  • Familiar with implementing machine learning algorithms.

We offer:

  • Compensation that is relevant to your skills.
  • Benefits packages like medical insurance and equipment are a must.
  • Possibility to become a part of a great community.
  • Possibility to be a part of a great product and build the team in Ukraine from scratch.

Ми у Data Science UA маємо класну пропозицію для талановитого інженера, який може приєднатися до команди нашого клієнта — продуктової компанії, а саме до їх команди Conversational Intelligence. Ця команда має на меті створити найкориснішого та найскладнішого помічника зі штучним інтелектом для клієнтів. Продукт допомагає клієнтам залишатися ефективними як під час зустрічей, так і після них. Команда, яка працює над створенням продукту, дуже сильна, от чому:

  • У процесі розробки залучені end-to-end, від виявлених потреб клієнта до внутрішньої реалізації.
  • Команда співпрацює і розподіляє технічне керівництво по команді.
  • Функціонують в дуже прогресивному середовищі швидкої ітерації, зосередженому на забезпеченні сталого, поступового зростання цінності для клієнтів.

Зараз команда вдосконалює основні функції продукту. У довгостроковій перспективі команда хоче дати клієнтам можливість оптимізувати та постійно вдосконалювати спосіб взаємодії з клієнтами. Ці служби будуть вивчати взаємодії клієнтів і будуть допомагати клієнтам в режимі реального часу.

Обов’язки:

  • Робота з голосовими потоками та транскрипціями голосових потоків у реальному часі для отримання практичних даних для клієнтів.
  • Аналіз релевантності отриманої інформації, продуктивності алгоритмів вилучення та оцінка продуктивності сторонніх API обробки голосу.
  • Пошук шляхів створення системи високої доступності, яка має багато рухомих частин, не всі з яких безпосередньо під вашим контролем.
  • Співпраця із зацікавленими сторонами, щоб переконатися, що наші клієнти мають інструменти, необхідні для досягнення успіху на нашій платформі.
  • Пошук швидких способів створення прототипу та тестування можливих розв’язань великих проблем.
  • Пошук найкращої рентабельності інвестицій для будь-якої проблемної точки.

Вимоги:

  • Досвід впровадження алгоритмів машинного навчання, включаючи обробку природної мови.
  • Досвід у галузі статистики, пристрасть до даних і досвід роботи зі Spark або подібними розподіленими обчислювальними платформами є важливими для успіху на цій посаді.
  • Досвід програмування на Python, Scala, Java, Go або C++.
  • Досвід роботи з хмарними сервісами та проєктами безперервного розгортання.
  • Бажання розвиватися та допомагати іншим членам команди.
  • Здатність визначати пріоритетність деталей на шляху ітеративного доставлення.
  • Здатність швидко освоювати нові технології.

Ми пропонуємо:

— Компенсація, що відповідає вашим навичкам.
— Пакет пільг, такі як: медичне страхування, обладнання.
— Можливість стати частиною великої команди та зробити внесок у корисній сфері.

Гарячі вакансії

Всі вакансії