Cleveroad — українська сервісна компанія, яка надає послуги повного циклу mobile та web розробки для великого, середнього бізнесів та стартапів. З 2011 року спеціалізуємося на знаходженні технологічних рішень для клієнтів та їх бізнесу в індустріях FinTech, Healthcare, Logistics, Media & Entertainment та інших.
29 вересня 2021

React.js Developer (вакансія неактивна)

Харків, Дніпро

Требования:

— At least 1 year of commercial React development;
— JavaScript ES6+ experience;
— JavaScript Design Patterns;
— Responsive UI (making layouts pixel perfect) + mobile optimization;
— HTML/CSS;
— SASS/LESS;
— CSS Animations;
— Bootstrap;
— Git;
— Experience with RESTful API;
— Experience with WebSockets.

Обязанности:

— Development of new web applications;
— Interaction with team members to achieve projects goals and tasks completion;
— Readiness to adapt and learn modern development trends and technologies.

Будет плюсом:

— Chrome devtools;
— Node.js;
— AWS, Google services;
— Stripe;
— TypeScript;
— GraphQL.

Условия работы:

— Interesting and challenging projects;
— Full financial and legal support;
— The ability to work both in the office and remotely;
— Partial compensation for English, training and courses, sports and tech;
— Optimal social package;
— Individual development plan;
— Team buildings and corporate events.

Гарячі вакансії

Всі вакансії