Blackwood Games — киевская студия-разработки видеоигр ААА-класса. У нас работает более 200 высококлассных специалистов, занятых разработкой и поддержкой передовых игр. Команда Blackwood Games на протяжении 6 лет активно работает над созданием и совершенствованием игр для PC, XBOX, PS4.
21 грудня 2020 GameDev

Metagame C++ programmer (вакансія неактивна)

Київ

• Strong C++ knowledge (2+ years of professional C++ experience required)
• Familiarity with MVC, Design patterns and SOLID principles

Буде плюсом

We treat as a bonus experience with:
• C# and .NET Framework concepts understanding
• OS-specific input and memory management
• MFC/QT/WinForms libraries
• AAA game engines (e.g Unreal, Unity, CryEngine)
• Lua
• version control systems
• bug tracking systems
• writing technical documentation
• UML diagrams

Пропонуємо

• Competitive salary level
• Modern and convenient office in close proximity to the metro
• Ideal working conditions
• Medical insurance
27-days paid vacation
• Training programs
• Corporate events and team buildings

Обов’язки

Metagame features development (e.g. shop, clans, achievements) on ...
• client side
• dedicated servers
• backend
• UI logic development & scripting

Про проєкт

Гарячі вакансії

Всі вакансії