Blackwood Games — киевская студия-разработки видеоигр ААА-класса. У нас работает более 200 высококлассных специалистов, занятых разработкой и поддержкой передовых игр. Команда Blackwood Games на протяжении 6 лет активно работает над созданием и совершенствованием игр для PC, XBOX, PS4.
24 грудня 2020 GameDev

Frontend Developer (React) (вакансія неактивна)

Київ

Необхідні навички

• Strong Typescript/JavaScript/HTML/CSS knowledge
• Strong Object-Oriented Programming skills
• Understanding Reactive Programming principles (e.g MobX)
• Experience with modern front-end frameworks (e.g React)
• Experience with build systems (e.g Webpack)

Буде плюсом

• AAA game engines (e.g Unreal, Unity, CryEngine)
• Flux / Redux principles understanding
• image editing
• performance optimization
• version control systems
• bug tracking systems
• writing technical documentation

Пропонуємо

• Competitive salary level
• 24+3 days vacation
• Medical insurance
• Lunches
• Gym compensation
• English lessons
• Professional development opportunity

Обов’язки

• Work in conjunction with UI/UIX designers
• Game UI development in HTML5/JavaScript/CSS
• Game UI profiling and optimization

Про проєкт

Гарячі Front End вакансії

Всі Front End вакансії