AVA.codes — це компанія нового формату. Ми вибрали віддалену роботу ще до того, як це стало мейнстрімом та зробили свободу філософією нашої команди. Вдягнув халат, налив кави ... вжух... і ти на роботі! Ніякого задушливого офісу, заторів та мінус 2 годин з життя на транспорт*. *Якщо тобі подобається от це от все, тоді не панікуй.
13 травня 2019

Strong Junior Front-end Developer (React) (вакансія неактивна)

Київ $600–1500

6+ months of experience developing commercial applications with the React JS
HTML, CSS, SASS, CSS modules
JavaScript ES6+, Redux
Experience with Git
Intermediate level of English

Буде плюсом

Typescript 3+
Unit tests
Experience with Jira

Пропонуємо

Develop from scratch and ongoing modern application
Communicate with foreign customers
Make code review, be responsible for onboarding new developers
Find new approaches for technical improvements in the development department
Possible work trips (Western Europe)

Обов’язки

Flexible work schedule (possibility work remote)
Learning materials
Salary paid according to the actual currency exchange rate ($)
Bonus system after a successful probation
Probation: 1 month
Work in a young team (average age of our company is 23 😊)
Comfortable office near Sulyavska subway
Corporate culture: pizza time, FIFA, birthdays and anniversaries celebrations

Гарячі вакансії для початківців

Всі вакансії для початківців