AgileEngine is a privately held company established in 2010 and HQed in the Washington DC area. We rank among the fastest-growing US companies on the Inc 5000 list and the top-3 software developers in DC on Clutch.
29 серпня 2022

Project Manager (вакансія неактивна)

Київ, Харків, Львів, Одеса, Краків (Польща), віддалено

Take your project management skills to the next level — join our team of experienced software specialists to impact the way global companies across 15+ business domains operate.

About our projects
We offer long-term projects with Fortune 500, Future 50, and Global 500 enterprises as well as the most-funded VC startups. Currently, we have over [90] projects with relevant tech stack and USD-based compensation. One of them covers the development of a new programming language that potentially could replace C++. The other one is the AR solution used by Rolls-Royce.

With us, you can
Build your dream team and try yourself in different roles
Pick a project you want to work on
Get premium compensation for the right skills
Enjoy flexibility by operating remotely or onsite in our R&D centers
Shape your success journey through a personalized growth roadmap tailored to your interests and goals
Enjoy a knowledge-sharing culture and a supportive community of 1000+ experts

Your responsibilities will include
Launching new projects and establishing efficient PM processes for new teams
Supporting sales process
Driving Inception & Discovery phases for new engagements
Managing pilot projects
Improving PM processes for existing projects
Tailoring the best solution in terms of budget/scope/time
Managing people and building strong, trustful relations with clients/stakeholders

Our team is on the lookout for someone who has
2+ years of experience as a Project Manager and/or Scrum Master (Senior/Strong Middle)
Experience with internal projects/processes reviews, audits, and consulting
Understanding of software development life cycle and PM practices
Experience with planning, work tracking, requirements elicitation, and other PM activities
Go-getter and result-oriented attitude
Full-scale project management (from strategy development to reporting)
Desire and motivation to follow new technologies, trends, and best practices
Advanced/Upper-Intermediate English

Will be a plus
Previous experience as a Business Analyst and/or QA and/or Account Manager
Development experience and engineering background
People management experience — mentoring technical team members
Certified Scrum Master (CSM), PMI (CAPM, PMI-ACP), or other PM and Agile-related certifications
Experience with mentoring other PMs, team/technical leads in project/process management

Виведіть свої навички управління проєктами на новий рівень — приєднайтеся до нашої команди досвідчених фахівців із розробки програмного забезпечення, щоби вплинути на роботу глобальних компаній у 15+ бізнес-доменах.

Про наші проєкти
Ми пропонуємо довгострокові проєкти з компаніями зі списку Fortune 500, Future 50 та Global 500, а також з найбільш фінансованими VC-стартапами. Наразі у нас понад [90] проєктів з релевантним тех-стеком та компенсацією в USD. У рамках одного з них ми створюємо нову мову програмування, яка потенційно може замінити C++. У рамках іншого — AR-рішення, яке використовує виробник Rolls-Royce.

З нами ви можете
Працювати в команді мрії
Бути впевненими, що ваша думка має значення
Обмінюватися досвідом із цілеспрямованою спільнотою експертів, яких уже понад 1000
Професійно зростати за допомогою персоналізованої roadmap, адаптованої до ваших інтересів і цілей
Практикувати гібридну модель роботи

Вашим завданням буде
Запускати нові проєкти та впроваджувати ефективні PM-процеси для нових команд
Підтримувати процес продажів
Проведення Inception & Discovery фаз для залучення нових клієнтів
Управляти пілотними проєктами
Допомагати в покращенні PM-процесів для існуючих проєктів
Створювати найкращі рішення з точки зору бюджету, обсягу та часу
Керувати людьми та будувати міцні довірливі відносини з клієнтами та зацікавленими сторонами

Команда шукає спеціаліста, який має
2+ роки досвіду роботи Project Manager та/або Scrum Master (Senior/Strong Middle)
Досвід внутрішніх рев’ю проєктів/процесів, аудитів і консультацій
Розуміння життєвого циклу розробки програмного забезпечення та PM-практики
Досвід планування, трекінгу процесу, виявлення вимог та інших заходів з управління проєктами
Ініціативність та орієнтованість на результат
Досвід повноцінного управління проєктом (від розробки стратегії до звітності)
Бажання та мотивацію слідувати новим технологіям, трендам та кращим практикам
Англійську рівня Upper-Intermediate/Advanced

Буде плюсом
Попередній досвід роботи як бізнес-аналітика та/або QA та/або менеджера з роботи з клієнтами
Досвід розробки та освіта з програмної інженерії
Досвід управління персоналом — менторство членів технічної групи
Certified Scrum Master (CSM), PMI (CAPM, PMI-ACP) або інші сертифікати, пов’язані з PM та Agile
Досвід менторства інших PM-ів, технічних і тім-лідерів в управлінні проєктами/процесами

More details about AgileEngine

join.agileengine.com

Гарячі вакансії

Всі вакансії