Adtelligent is a global advertising technology company that provides solutions and services that allow online media companies, digital sales houses and ad networks to effectively monetize their websites and applications advertising inventory. The company is headquartered in USA with offices in Europe and expanding geographies around the World.
3 листопада 2022

IT Recruiter (6 місяців,з можливістю продовження) (вакансія неактивна)

Одеса, віддалено

Вимоги:

Досвід роботи IT-рекрутером не менш 2 років;
Досвід проведення інтерв’ю (дзвінком/особисто/зум), скринінг;
Досвід, ознайомлення з мережами GitHub, linkedIn та інші;
Впевнені навички прийняття рішень;
Англійська — upper-intermediate.

Ми пропонуємо:

Конкурентну заробітну плату, бонуси;
Дружня атмосфера та ініціативні колеги;
Курси англійської мови;
Оплачувана відпустка (20+ робочих днів на рік) і лікарняні (5 робочих днів на рік).

Обов’язки:

Розміщення вакансій на платформах;
Написання змісту вакансій;
Визначення потенційних кандидатів;
Знайти кандидата для кожної відкритої вакансії;
Проводити конфіденційні інтерв’ю;
Показувати найкращих кандидатів;
Відправляти резюме з інформацією, досвідом про кандидатів;
Координувати роботу з керівниками відділів, щоб спрогнозувати майбутні потреби в наймі.

IT Recruiter (6+ months job with possibility of extension)

Requirements:

Proven work experience as an IT- Recruiting Manager (at least 2 year)
Experience with (phone/in-person/zoom) interviews, candidate screening and evaluation
Familiarity with professional networks (like GitHub, linkedIn ets.)
Strong decision-making skills
Good knowledge of English (upper-intermediate)

We offer:

Competitive salary rates, plus bonuses
Friendly atmosphere and driven colleagues
English courses
Paid vacations (20+ working days) and sick leaves

Responsibilities:

Research and choose job advertising options
Define job description
Identify prospective candidates using a variety of channels
Create a candidate persona for each open position
Conduct confidential interviews
Follow-up references
Present shortlisted candidates
Present detailed candidate profile summaries
Coordinate with department managers to forecast future hiring needs

Гарячі HR вакансії

Всі HR вакансії